Karácsonyra hangoló új orgona Búzásbesenyőben

buzasbesenyo 1 bJelképesen és a szó szoros értelmében is az öröm vasárnapja volt a Kerelőszentpálhoz tartozó Búzásbesenyőben, ahol a római katolikus templomban felszentelték a közadományokból megvásárolt új, sípos orgonát.

A hatszáz lelkes, erős római katolikus közösség zsúfolásig megtöltötte templomát, ahol főtisztelendő Jakubinyi György érsek celebrált szentmisét. Beszédében kiemelte, hogy az advent harmadik vasárnapját, az öröm vasárnapjának is nevezik, és számára is nagy öröm, hogy ezután a helyi közösségben egy új orgonával tudják dicsőíteni Istent. „A gyermekek a karácsonyi ajándékokat várják, ezeknek örvendenek, a felnőttek közül sokan azért örvendenek ma, hogy az advent idejének több mint fele lejárt. Minek kell valójában örvendeni?" – tette fel a kérdést Jakubinyi György, aki a választ is megadta: karácsonykor azért kell örvendeznünk és hálát adnunk, mert megszületik a Megváltó, Jézus Krisztus. „Advent a várakozás, a megbocsátás ideje. Szánjunk időt arra, hogy megbocsássunk, arra, hogy meglátogassuk egymást, arra, hogy akár anyagiakkal is segítsünk azoknak, akik valóban rászorulnak. Adjunk szeretetet, így is bizonyítva, hogy Isten gyermekei vagyunk" – mondta a főpásztor.

Az ünnepi szentmise egyik megható mozzanata volt, amikor az elsőáldozásra készülő gyermekekhez szólt, értük és szüleikért imádkozott az érsek, majd a keresztszülők adtak át kis, jelképes ajándékot a hitük megvallására készülő gyermekeknek.

Öt lejtől ezer euróig

buzasbesenyo 7 bSimon István polgármester köszöntő beszédében kiemelte, hogy amikor három hónappal ezelőtt Czikó László, nemrég idehelyezett plébános elmesélte neki, hogy Németországban van egy eladó sípos orgona és segítségét kérte, hogy ennek megvételére adományokat gyűjtsenek, nem hitte, hogy sikerül megvalósítani ezt a szép álmot. „Búzásbesenyő ismét összefogott, felekezetre való tekintet nélkül adakozott, felhívásunkat meghallották az innen elszármazottak, üzletemberek, plébánosok, a marosvásárhelyi jezsuiták is" – hangoztatta a polgármester, név szerint megemlítette ifj. Jakab István, Nyulas Bernát, Illyés Tóth Sándor vállalkozókat továbbá Oláh Dénes főesperest.

Czikó László plébános meghatódva mondta el, hogy az egész közösség melléállt, hogy megvásárolhassa a Sándor Péter csíkszentsimoni orgonaépítő mester által ajánlott orgonát, amelyet Németországban ötezer euróért adtak el. „Összesen 219 személy járult hozzá az orgona megvásárlásához, volt, aki öt lejjel, volt, aki ezer euróval. A fiatalok tyúkot vágtak, mosogattak, így gyűjtöttek pénzt. Köszönöm, köszönjük mindenkinek" – részletezte a plébános, külön megköszönve Béres Enikő sekrestyésnek, hogy kitartóan támogatta az ügyet.

Az ünnepi szentmise keretében fellépett az ökumenikus Gaudate kórus, és a jelenlevőknek Molnár Tünde orgonaművész szólaltatta meg a felszentelt orgonát.

forrás: http://www.szekelyhon.ro/aktualis/marosszek/karacsonyra-hangolo-uj-orgona-buzasbesenyoben